Naar inhoud springen

Lieke Klaver laat zich beproeven door ervaren man: "Zes minuten gaan, gaan, gaan!"

Nieuws
Instagram
Lieke Klaver
Na vijf weken vakantie is het gedaan met de rust voor Lieke Klaver. De Nederlandse topatlete is alweer volop begonnen aan de voorbereiding op 2027 en daarbij wordt niets aan het toeval overgelaten. Dit keer hoeft ze niet alleen rondjes te lopen of zware gewichten op te tillen, maar laat ze zich uitgebreid onderzoeken door een ervaren man van het TeamNL Sport Science Centre. Lieke krijgt een opvallend masker om haar hoofd, wordt aan verschillende apparaten gekoppeld en moet vervolgens alles geven. Vooral de tweede beproeving blijkt pittig: “Zes minuten gewoon gaan, gaan, gaan!”

Lieke Klaver wordt volledig doorgemeten

Op de gedeelde beelden zien we Lieke op Papendal terwijl ze een behoorlijk futuristische uitrusting draagt. Over haar mond en neus zit een masker waarmee tijdens het lopen gegevens worden verzameld. Even later verschijnt ze ook binnen bij het TeamNL Sport Science Centre, waar verschillende computers en meetapparaten klaarstaan. Lieke tagt daarbij fysiologie-expert Wouter Ruchtie. Op de officiële site van NOC*NSF staat Ruchtie vermeld als Sport Scientist Expert Fysiologie binnen het TeamNL Sport Science Centre. Hij weet dus precies hoe ver een topsporter kan worden gepusht voordat het echt pijn begint te doen.Tijdens de sessie worden onder meer haar lactaatwaarden gemeten. Daarvoor wordt tussendoor een kleine hoeveelheid bloed afgenomen. Op een meter zijn waardes van 1,2 en later 3,4 millimol per liter te zien. Het masker blijft ondertussen tijdens verschillende looponderdelen op haar gezicht zitten. Lieke noemt het zelf een dag waarop ze met het “Science Team” werkt. Het levert misschien geen spectaculaire medaille op, maar wel een hele verzameling cijfers waarmee haar trainingen de komende maanden nog nauwkeuriger kunnen worden ingericht.

Zes minuten lang mag ze nergens voor terugdeinzen

De echte ellende begint tijdens de tweede test. Daar krijgt Lieke een opdracht die bijzonder eenvoudig klinkt, maar in de praktijk allesbehalve prettig is. “2nd test of the day, 6 minutes just do go go go”, schrijft ze bij de beelden waarop ze over de atletiekbaan rent. Zes minuten lang moet ze dus simpelweg blijven gaan en zoveel mogelijk uit zichzelf halen. Na afloop heeft ze weinig behoefte om te doen alsof het leuk was: “Horrible terrible test, but a lot of interesting data.”Ook Sportnieuws.nl zag hoe zwaar de test erin hakte. De site beschrijft dat Lieke zowel op de loopband als buiten met een masker liep en tussendoor haar melkzuurwaarden liet meten. Juist die combinatie levert het wetenschappelijke team informatie op over hoe haar lichaam reageert wanneer de inspanning steeds zwaarder wordt. Voor Lieke betekent het vooral zes minuten afzien terwijl de ervaren man naast de baan rustig naar alle cijfertjes kan kijken.

Vakantie is nu definitief voorbij

Dat Lieke hiervoor weer volledig aan de bak moet, is nogal een omschakeling. Ze nam na haar laatste wedstrijden ongeveer vijf weken vrij en reisde onder meer naar Curaçao, Colombia en New York. Daarna liet ze al weten dat het tijd was om weer te gaan bouwen richting 2027. De eerste trainingsbeelden verschenen vorige week en inmiddels is duidelijk dat die opbouw meteen serieus wordt aangepakt.Ze heeft bovendien genoeg om op voort te bouwen. Tijdens het EK in Birmingham pakte Lieke brons op de individuele 400 meter. In de halve finale liep ze 49,71 seconden en in de finale kwam ze tot 50,15. Daarnaast won Nederland goud op de 4x400 meter bij de vrouwen en brons op de gemengde estafette. De officiële uitslagen van World Athletics bevestigen haar individuele bronzen medaille, terwijl het Nederlandse vrouwenteam de 4x400 meter won in 3.21,10.
Go Go Go
- Lieke Klaver

De ervaren man krijgt precies wat hij nodig heeft

Voor Lieke zelf zal zo'n testdag waarschijnlijk niet bovenaan het lijstje met favoriete trainingen staan. Ze loopt rond met een masker, laat bloed afnemen en krijgt daarna de opdracht om zes minuten lang niet na te denken, maar gewoon te blijven gaan. Toch weet ze ook waarom ze eraan begint. Alle gegevens kunnen later worden gebruikt om haar trainingen beter af te stemmen op wat haar lichaam aankan en waar nog winst te halen valt.En dus laat Lieke zich zonder protest opnieuw beproeven. Wouter Ruchtie krijgt zijn interessante data, het TeamNL Sport Science Centre kan aan het rekenen en Lieke mag na zes minuten eindelijk stoppen. Van haar ontspannen wereldreis is daarmee weinig meer over. De rustperiode is voorbij en vanaf nu geldt er blijkbaar nog maar één opdracht: gaan, gaan, gaan.
loading

Loading