Jorrit Bergsma genoot afgelopen seizoen van zijn 'matties': "Leuk dat ze achter me gingen staan"

Nieuws
instagram
323a65a4-b020-4043-b7e8-3eb5be22f1d6
Jorrit Bergsma heeft een bijzonder schaatsseizoen achter de rug, waarin hij op zijn veertigste opnieuw bewees dat leeftijd lang niet alles zegt. De Friese schaatser veroverde tijdens de Olympische Winterspelen in Milaan zowel goud als brons en wist daarmee opnieuw heel Nederland te verrassen. Toch waren het niet alleen zijn sportieve prestaties die de aandacht trokken, want op de tribunes verscheen een opvallende groep supporters die behoorlijk wat opzien baarde. Met hun bijzondere kapsels en uitbundige enthousiasme groeiden ze zelfs uit tot een kleine attractie. Jorrit kijkt inmiddels met een grote glimlach terug op de steun van zijn zogenoemde 'matties', die zijn olympische avontuur nog net iets specialer maakten.

Bijzondere fanclub steelt de show in Milaan

Tijdens de Olympische Winterspelen kreeg Jorrit Bergsma steun van een groep enthousiaste Friese supporters, die speciaal voor hem naar Italië waren afgereisd. Het bijzondere aan deze vriendenclub was dat ze allemaal een opvallend matje droegen, precies zoals de schaatser zelf al jarenlang heeft. Het kapsel van Jorrit is inmiddels bijna net zo herkenbaar als zijn indrukwekkende prestaties, waardoor de groep al snel behoorlijk wat aandacht kreeg.
Het begon allemaal tijdens het olympisch kwalificatietoernooi in Thialf, waar acht vrienden besloten om met een opvallende matjespruik op de tribune plaats te nemen. Het grapje liep al snel uit de hand, want de mannen verschenen verschillende keren op televisie en kregen vervolgens het idee om hun favoriete schaatser ook in Milaan aan te moedigen. Uiteindelijk reisde een groep van twaalf supporters af naar Italië, waar ze hun bijzondere actie voortzetten.

Jorrit Bergsma geniet van zijn matties

Dat Jorrit de steun van zijn opvallende supporters enorm waardeerde, blijkt uit een interview waarin hij terugblikt op de afgelopen winter. De schaatser moet lachen wanneer zijn bijzondere fanclub ter sprake komt en vertelt hoe leuk hij het vond dat zijn vrienden zoveel moeite deden om hem aan te moedigen. "Leuk dat ze achter me gingen staan", zegt hij enthousiast. Voor iemand die al jarenlang meedraait in de schaatswereld, was het natuurlijk bijzonder om op deze manier zoveel aandacht te krijgen.
De matties waren bovendien niet de enigen die Jorrit tijdens zijn olympische wedstrijden kwamen aanmoedigen. Ook zijn vrouw Heather Richardson-Bergsma en hun kinderen zaten op de tribune, waardoor de schaatser zijn bijzondere prestaties met zijn gezin kon delen. Vooral na zijn bronzen medaille op de 10.000 meter werd duidelijk hoeveel dat voor hem betekende. De normaal gesproken behoorlijk nuchtere Fries was zichtbaar geëmotioneerd en kon nauwelijks geloven dat hij op zijn veertigste opnieuw op het olympische podium stond.
Leuk dat ze achter me gingen staan
- Jorrit Bergsma

Zelfs met een matje kun je geschiedenis schrijven

Voor Jorrit werd het olympische toernooi uiteindelijk nog mooier dan hij vooraf had durven dromen. Nadat hij op de 10.000 meter brons had veroverd, pakte hij op de laatste wedstrijddag ook nog goud op de massastart. Daarbij koos hij voor een bijzonder aanvallende tactiek, waarmee hij zijn concurrenten volledig wist te verrassen. Samen met de Deen Viktor Hald Thorup ontsnapte hij vroeg uit het peloton, waarna Jorrit uiteindelijk alleen naar de finish reed.
Zijn overwinning betekende dat hij twaalf jaar na zijn eerste olympische titel opnieuw goud wist te winnen. Een ongekende prestatie, zeker omdat veel schaatsers op die leeftijd allang afscheid hebben genomen van de topsport. Ook zijn matties mochten opnieuw feestvieren, want na de massastart organiseerden ze zelfs een bijzondere huldiging voor hun held. Daarmee bewezen de Friese supporters dat hun opvallende haarstijl niet alleen voor de nodige grappen zorgde, maar ook een belangrijke rol speelde in de feestvreugde rondom Jorrit.

De matties mogen voorlopig blijven aanmoedigen

Hoewel Jorrit inmiddels veertig jaar is, heeft hij voorlopig nog geen afscheid genomen van het professionele schaatsen. De Fries rijdt komend seizoen voor Team Royal A-ware en wil opnieuw meedoen om de belangrijkste prijzen. Of hij over vier jaar ook nog aan de Olympische Winterspelen deelneemt, durft hij voorlopig niet te voorspellen. In een interview over zijn toekomstplannen liet hij weten dat hij vooral per seizoen wil bekijken hoe zijn lichaam ervoor staat.
Ook zijn bijzondere fanclub kwam daarbij opnieuw ter sprake. "Ik heb ontzettend veel aan hen gehad", vertelde Jorrit over de steun van zijn matties. En hoewel het nog maar de vraag is of ze hem in 2030 opnieuw kunnen aanmoedigen tijdens de Olympische Spelen, hebben de supporters hun bijzondere herinneringen inmiddels voor altijd binnen. Het matje van Jorrit is zelfs uitgegroeid tot een kleine trend, waarbij steeds meer mensen met een vergelijkbaar kapsel rondlopen. Wie had ooit gedacht dat een eenvoudige haarstijl zo'n belangrijke rol zou spelen tijdens een succesvol olympisch schaatsseizoen?
loading

Loading