Joep Wennemars dwingt vader Erben Wennemars tot ontslag: 'Kan werk niet op vrije manier doen'

Nieuws
vrijdag, 15 mei 2026 om 16:18NOS
Joep Wennemars
Na maar liefst zeventien jaar komt er een einde aan een bekend gezicht bij de NOS. Erben Wennemars stopt namelijk als schaatsanalist. Niet omdat hij ontslagen wordt, maar omdat hij zelf bewust heeft besloten een stap terug te doen. De reden? Zijn zoon Joep Wennemars groeit steeds verder uit tot een van de belangrijkste Nederlandse schaatsers van dit moment.
Daardoor werd de combinatie van vader én analyticus volgens Erben steeds ingewikkelder. De oud-topschaatser merkt dat hij zijn werk niet meer volledig onbevangen kan uitvoeren nu zijn zoon meestrijdt om grote titels en medailles.

Erben Wennemars stopt na zeventien jaar bij NOS Sport

Vrijdag maakten de NOS en Erben gezamenlijk bekend dat hun samenwerking stopt zodra het nieuwe schaatsseizoen begint. Daarmee komt een einde aan een periode waarin Erben jarenlang een vaste waarde was tijdens grote schaatstoernooien.
Voor veel kijkers hoorde zijn enthousiasme inmiddels echt bij het schaatsen op televisie. Met zijn energie, analyses en passie voor de sport wist hij jarenlang indruk te maken op schaatsliefhebbers.
Zelf noemt Erben het besluit dan ook allesbehalve makkelijk. “Het was jarenlang iets waar ik de hele zomer naar uitkeek en ik heb het met ontzettend veel plezier en toewijding gedaan,” laat hij weten.

Dubbelrol werd steeds lastiger

Toch merkte Erben de afgelopen jaren dat zijn positie steeds ingewikkelder werd. Zijn zoon Joep Wennemars ontwikkelde zich namelijk razendsnel tot topschaatser. Joep brak definitief door toen hij wereldkampioen werd op de 1000 meter. Sindsdien speelt hij op meerdere afstanden mee om de prijzen en staat hij volop in de schijnwerpers binnen de schaatswereld.
Daardoor ontstond automatisch een lastige situatie voor Erben. Als analyticus moest hij objectief blijven, terwijl hij tegelijkertijd natuurlijk ook vader is van een van de grootste Nederlandse schaatstalenten.
“De afgelopen jaren was ik naast analist ook vader van een schaatser die meedeed om de prijzen,” zegt Erben. Volgens hem zorgde dat steeds vaker voor discussie. “Dat maakte het in de ogen van critici ingewikkeld.”

“Ik kan mijn werk niet meer onbevangen doen”

Voor Erben werd het uiteindelijk steeds moeilijker om zijn werk op dezelfde manier te blijven doen als vroeger. Vooral het gevoel dat mensen anders naar zijn analyses gingen kijken, speelde daarin een grote rol. “Als gevolg daarvan kan ik mijn werk niet meer op de vrije en onbevangen manier doen die ik nastreef,” legt hij uit.
Juist daarom besloot hij uiteindelijk zelf om te stoppen. Volgens Erben voelt dit als de meest duidelijke en eerlijke keuze voor iedereen. Belangrijk daarbij is dat hij dus niet door de NOS aan de kant is gezet. Het besluit komt volledig vanuit hemzelf, in overleg met de omroep. “Vandaar mijn keuze,” zegt hij daarover.

NOS begrijpt moeilijke beslissing

Ook bij de NOS vinden ze het jammer dat Erben vertrekt. Hoofdredacteur Xander van der Wulp noemt hem niet alleen een uitstekende analist, maar ook een echte persoonlijkheid binnen de sportwereld. “We gaan zijn kennis en enthousiasme missen,” zegt Van der Wulp.
Volgens hem begrijpt de NOS echter goed waarom Erben tot deze beslissing is gekomen. “We hebben hier samen voortdurend goed over gesproken.” Afgelopen seizoen probeerde de NOS al rekening te houden met de situatie. Zo analyseerde Erben tijdens grote toernooien bewust geen races van zijn zoon Joep.

Balanceren tussen analyticus en vader

Tijdens evenementen zoals de Winterspelen bleef Erben professioneel omgaan met zijn dubbele rol, maar volgens de NOS bleef het soms balanceren.
Toch leverde die combinatie ook bijzondere televisiemomenten op. Vooral toen Joep wereldkampioen werd, zagen kijkers ineens niet alleen de analyticus, maar vooral de trotse vader. Volgens Van der Wulp zorgde dat zelfs voor “schitterende televisie”. “Toen Joep wereldkampioen werd, trokken we Erben voor één keer uit zijn rol als analist.” Dat emotionele moment maakte veel indruk bij kijkers thuis.

Joep groeit uit tot grote naam in schaatswereld

Dat Erben juist nu stopt, is niet verrassend. Joep Wennemars wordt namelijk steeds belangrijker binnen de Nederlandse schaatstop. De 23-jarige schaatser geldt inmiddels als een van de grootste talenten op de sprintafstanden. Vooral op de 1000 meter liet hij de afgelopen seizoenen zien dat hij tot de absolute wereldtop behoort.
Tijdens de Olympische Spelen van dit jaar greep Joep net naast de medailles. Op zijn favoriete afstand werd hij tijdens zijn race gehinderd door de Chinese schaatser Lian Ziwen. Toch verwachten veel kenners dat Joep de komende jaren alleen maar sterker zal worden.

Schaatsen blijft in Erbens hart zitten

Hoewel Erben stopt als analist, betekent dat niet dat hij afscheid neemt van de schaatssport. Integendeel. “Schaatsen zit in mijn hart,” benadrukt hij. De oud-wereldkampioen geeft aan zich altijd te blijven inzetten voor de sport die hem zoveel heeft gebracht.
Of hij in de toekomst nog op een andere manier terugkeert op televisie, is voorlopig niet duidelijk. Eén ding staat echter vast: voor veel schaatsfans zal het komende seizoen even wennen worden zonder Erben Wennemars als vertrouwde stem langs de baan.
loading

Loading