Demi Vollering is gewend om haar lichaam tot het uiterste te drijven op de fiets, maar ook een van de beste wielrensters ter wereld heeft dagen waarop alles nét even anders voelt. Dit keer gebruikt de Nederlandse renster haar Instagram niet voor een overwinning, zware klim of nieuwe trainingssessie. Ze kaart juist iets aan waar volgens haar nog altijd te weinig openlijk over wordt gesproken: de menstruatiecyclus. In een reeks beelden laat Demi zien wat zij zelf merkt wanneer haar menstruatie eraan zit te komen. Dat gaat van plotseling boos zijn tot een motivatie die ineens nergens meer te vinden lijkt. Eén verschijnsel springt er behoorlijk uit. Op zo’n moment kan Demi naar eigen zeggen namelijk de hele dag blijven eten. “When you’re just hungry 24/7”, schrijft ze bij een van de beelden. Oftewel: 24 uur per dag honger.
Demi weet hoe laat het is
De Instagramreeks begint met een moment dat waarschijnlijk voor veel
vrouwen herkenbaar zal zijn. Demi zit op haar fiets wanneer ze beseft dat er weer een bepaalde periode van de maand aankomt.“Today was that kind of day that you wake up and you’re like: oh, that time of the month is coming again”, schrijft ze bij het eerste beeld. Daarmee maakt ze meteen duidelijk waar haar mindere dag volgens haar vandaan komt.
Daarna laat ze verschillende gevoelens zien die ze zelf aan die fase van haar cyclus koppelt. Op een van de foto's schrijft ze over het moment waarop ze boos is op werkelijk alles, inclusief zichzelf, zonder dat daar volgens haar een duidelijke reden voor is. Voor iemand die haar dagen normaal gesproken tot in de kleinste details rondom trainingen, herstel en wedstrijden opbouwt, kan zo’n omslag natuurlijk behoorlijk frustrerend zijn. Demi kiest er alleen niet voor om dat gedeelte weg te stoppen. Juist de dagen waarop het even niet vanzelf gaat, mogen haar volgers ook zien.
Demi Vollering op instagram
"24/7 hongerig"
En dan komt misschien wel het meest opvallende gedeelte van haar verhaal. Demi beschrijft dat ze in deze periode het gevoel kan hebben dat ze voortdurend honger heeft. “When you’re just hungry 24/7”, schrijft de wielrenster. Op hetzelfde beeld benoemt ze ook dat haar motivatie ineens verdwenen kan lijken. Demi presenteert die gevoelens niet als wetenschappelijke regels die voor iedere vrouw gelden. Ze laat simpelweg zien hoe zij haar eigen lichaam en cyclus ervaart. Dat onderscheid is belangrijk, want menstruatie en de klachten rondom een cyclus kunnen per persoon verschillen.
Voor Demi is het vooral een manier om duidelijk te maken dat een topsporter niet iedere ochtend met dezelfde hoeveelheid energie en motivatie wakker wordt. Ook achter de prestaties die uiteindelijk op televisie verschijnen, zitten dagen waarop ze zichzelf waarschijnlijk wat harder vooruit moet duwen.
Niet alleen de perfecte sportfoto's
Bij haar Instagrambericht schrijft Demi: “Life is an endless process, with highs and lows. They don’t define you.. but how you deal with them will!” Daarmee past de menstruatiereeks in een breder verhaal dat ze vaker probeert te vertellen. Haar sociale media bestaan niet alleen uit gele truien, podiumfoto's en succesvolle wedstrijden. De mindere kanten van topsport krijgen eveneens ruimte.
Dat is bij Vollering niet helemaal nieuw. Ze heeft zich eerder uitgebreid uitgesproken over menstruatie binnen de vrouwensport. In een bericht op
LinkedIn schreef ze dat de menstruatiecyclus een normaal onderdeel is van het leven van vrouwelijke sporters en dat er volgens haar nog altijd niet genoeg over wordt gesproken. Ze ging toen zelfs nog een stap verder. Demi schreef dat sommige sporters denken dat het verliezen van hun menstruatie betekent dat ze hard genoeg trainen, terwijl zij juist benadrukte dat ze haar eigen cyclus gebruikt als signaal om te zien of haar lichaam nog in balans is.
Demi gebruikt haar bereik bewust
Juist iemand als Demi kan met zulke berichten behoorlijk wat mensen bereiken. Ze behoort al jaren tot de grootste namen van het vrouwenwielrennen. De Nederlandse won in 2023 de Tour de France Femmes en schreef later onder meer tweemaal de Vuelta Femenina op haar naam. Ze rijdt tegenwoordig voor FDJ United–Suez.
"Life is an endless process, with highs and lows. They don’t define you.. but how you deal with them will! 🫶🏼👸🏼"
- Demi VolleringDie bekendheid gebruikt ze dus niet alleen om haar sportieve prestaties te delen. Vollering spreekt ook over onderwerpen die volgens haar binnen de vrouwensport meer aandacht verdienen. Dat levert tegelijkertijd een bijzondere positie op. Tegenover de
NOS vertelde ze eerder dat ze niet bekend wil komen te staan als “het meisje dat alleen maar over menstruatie praat”. Ze gaf daarbij aan dat ze het jammer vindt dat niet meer sporters zich over dergelijke onderwerpen uitspreken.
Ook een kampioene heeft zulke dagen
Daarmee haalt Demi eigenlijk zelf een beetje van het perfecte plaatje rond topsport af. Een renster die de Tour de France Femmes kan winnen, heeft niet automatisch iedere dag volledige controle over hoe haar lichaam voelt. De beelden maken vooral duidelijk dat ze die wisselingen inmiddels goed bij zichzelf herkent. Wanneer de irritatie toeslaat, haar motivatie plotseling weg lijkt en ze naar eigen zeggen “24/7” honger heeft, weet Demi blijkbaar al snel welke periode eraan zit te komen.
In plaats van dat voor zichzelf te houden, gooit ze het juist voor haar grote publiek op Instagram. Niet om te klagen, maar om een onderwerp waar volgens haar nog te weinig over gesproken wordt een stuk normaler te maken. En zo blijkt dat zelfs op een dag waarop Demi Vollering vooral boos, ongemotiveerd en onafgebroken hongerig is, er uiteindelijk toch nog iets bruikbaars uit kan komen. Dit keer geen overwinning op de fiets, maar wel een onderwerp dat ze zonder gêne bij honderdduizenden mensen onder de aandacht brengt.