Joy Beune is alweer volop bezig met de voorbereiding op een nieuw schaatsseizoen. Waar ze normaal gesproken vooral op het ijs te bewonderen is, laat de Nederlandse topschaatsster nu ook zien wat er achter de schermen gebeurt. En dat levert behoorlijk indrukwekkende beelden op. Op Instagram deelt Joy een reeks foto's en video's van haar trainingen. Op het ene moment staat ze alweer op het ijs, waar ze zichtbaar hard aan haar techniek en vorm werkt. Op het andere moment heeft ze twee flinke halters in haar handen. Die worden vervolgens met veel kracht omhoog gestuwd, totdat de twee zware jongens hoog boven haar hoofd hangen. En daarna laat Joy ze doodleuk los. Met een flinke klap stuiteren de halters op de grond. Van het ijs naar de sportschool
Voor Joy is de zomer inmiddels allang geen periode meer waarin rustig achterover kan worden geleund. De voorbereiding op het nieuwe schaatsseizoen is alweer in volle gang. Dat betekent dat er naast de nodige uren op het ijs ook flink wordt gewerkt aan kracht, conditie en explosiviteit. Juist die combinatie is belangrijk voor een schaatsster. Op het ijs moet iedere beweging raak zijn. Een krachtige afzet, een stabiele houding en voldoende explosiviteit kunnen uiteindelijk het verschil maken tussen een goede en een uitstekende race. Daarom wordt er in de zomermaanden buiten het ijs minstens zo hard gewerkt. En Joy lijkt daar volop mee bezig te zijn.
Joy Beune is weer volop op het ijs
Dat blijkt ook uit de andere foto's die ze deelt. Joy is inmiddels weer regelmatig op het ijs te vinden. De
schaatsen zijn weer uit het vet gehaald en de eerste trainingsrondjes richting het nieuwe seizoen worden gemaakt. Daarbij gaat het natuurlijk nog lang niet om het neerzetten van persoonlijke records. In deze fase draait veel om techniek, gevoel en het rustig opbouwen van de vorm. Na een lange periode waarin het lichaam moet herstellen van een zwaar seizoen, moet alles weer langzaam worden aangescherpt. De beelden laten in ieder geval zien dat Joy alweer volledig in haar sportieve ritme zit.
Maar wat trainen die zware jongens nou precies?
Dan blijft natuurlijk de vraag over de twee halters. Want welke spiergroepen krijgt Joy hiermee eigenlijk het zwaarst voor haar kiezen? Op het eerste gezicht lijkt het vooral een oefening voor haar armen en schouders. De gewichten worden immers met haar armen omhooggebracht en boven haar hoofd gehouden. Maar wie denkt dat alleen haar armen aan het werk zijn, heeft het mis. Bij een dergelijke beweging moet haar hele lichaam samenwerken. Haar schouders en armen leveren kracht, terwijl haar romp ervoor moet zorgen dat ze stabiel blijft. Ook haar benen en heupen kunnen een belangrijke bijdrage leveren wanneer de oefening explosief wordt uitgevoerd. Dat maakt het juist interessant voor een schaatser. Schaatsen draait namelijk ook niet om één spiergroep. Je hebt krachtige benen nodig, maar tegelijkertijd moet je je romp stabiel kunnen houden en je bewegingen goed kunnen controleren.
Explosiviteit is alles
Voor Joy is explosiviteit een belangrijk onderdeel van haar voorbereiding. Een schaatsrace wordt uiteindelijk beslist door kleine verschillen. Wie net iets krachtiger uit een bocht komt, beter accelereert of zijn snelheid langer weet vast te houden, kan daar in de eindfase enorm veel voordeel uit halen. Krachttraining kan daarbij helpen. Niet alleen om simpelweg sterker te worden, maar vooral om die kracht ook snel te kunnen gebruiken. Dat verklaart misschien ook waarom het er op de beelden allemaal zo spectaculair uitziet. De gewichten gaan niet rustig omhoog en omlaag. Joy lijkt juist met flinke overtuiging kracht te zetten. En als de oefening klaar is, hoeven de halters blijkbaar ook niet voorzichtig terug naar hun plek. Ze mogen gewoon vallen. Wat Joy op de video laat zien is ontzettend knap en daar zijn haar fans het absoluut mee eens.
"Learning new things"
- Joy BeuneFans kijken hun ogen uit
De volgers van Joy lijken in ieder geval onder de indruk van haar nieuwe trainingsbeelden. Het is weer eens een andere kant van de schaatssport dan de wedstrijden die normaal op televisie te zien zijn. Daar zie je uiteindelijk alleen het resultaat van maanden voorbereiding. Op deze foto's zie je juist het werk dat daaraan voorafgaat. Joy die haar kracht probeert te vergroten, nieuwe oefeningen uitprobeert en ondertussen alweer volop haar rondjes op het ijs maakt. Of de twee zware jongens uiteindelijk vooral haar armen, benen of haar complete lichaam hebben gesloopt, laten we aan de kenners. Maar dat Joy na afloop nog steeds vrolijk op de foto staat, zegt genoeg. De voorbereiding op een nieuw seizoen is duidelijk begonnen. En terwijl de schaatsen inmiddels weer regelmatig onder haar voeten zitten, lijkt Joy Beune vastbesloten om straks opnieuw in topvorm aan de start te staan. Eerst nog wat nieuwe dingen leren. En ondertussen die zware jongens maar blijven optillen.